A Filmről
Pete "Maverick" Mitchell hadnagy (Tom Cruise) vadászpilóta, akit társával, Nick "Goose" Bradshaw-val (Anthony Edwards) együtt beválasztanak a hadi tengerészet elit vadászpilótákat képző csoportjába. Az önfejű Maverick elhatározza, hogy minden áron ő lesz az iskola legjobbja, még ha ez nem is mindenkinek tetszik, különösképpen az iskola másik önjelölt bajnokaspiránsának, Tom "Iceman" Kazanskinak (Val Kilmer), aki szintén ugyanerre a címre hajt. A küldetésének elérését azonban megnehezíti, hogy hamarosan vonzódni kezd egyik civil oktatójához, Charlotte "Charlie" Blackwoodhoz (Kelly McGillis) és a társát is elveszíti az egyik gyakorlórepülés során.
A film ötletét az amerikai haditengerészet Top Gun iskolájáról szóló 1983-as cikk adta, amely a California nevű magazinban jelent meg. A szkript eredeti verziójában észak-koreai repülők szerepeltek volna a fináléban, a végső változatban viszont már csak orosz MiG-ek röpködtek az Indiai-óceán fölött. A rendezésre John Carpentert és David Cronenberget is felkérték, de nem vállalták, így landolt a feladat Tony Scott-nál, aki azért jutott a producerek eszébe, mert korábban rendezett egy reklámot, amelyben egy vadászgép egy autóval versenyez. A rendező és a producerek között kezdetben komoly viták voltak, mert Scott egy Apokalipszis most hangulatú mozit akart készíteni egy repülőgép-hordozón, de hamar megtalálták a közös utat.
A film sztoriját Jim Cash és Jack Epps Jr. próbálta forgatókönyvbe önteni, de a teljes forgatás alatt folyamatosan módosítottak rajta, mert vagy a Pentagon nem egyezett bele bizonyos részletekbe, vagy pedig Tony Scott tért el rendszeresen az előre leírt soroktól. A filmfelvétel megkezdéséig legalább ötféle verzió készült el. A Pentagon nem kevesebb, mint 1.8 millió dollárt kért csak azért, hogy a produkció használhassa a repülőiket és az anyahajóikat, cserébe ragaszkodott hozzá, hogy ellenőrizzék a forgatókönyvet, nehogy a haditengerészet bármilyen szempontból is negatív színben tűnjön fel benne. Továbbá követelték, hogy az egyik főszereplő halálának okát változtassák meg, és ne a levegőben történő ütközés során veszítse életét, hanem egy gyakorlat közben bekövetkező balesetben. Továbbá az eredeti történet szerint Pete Mitchell és Charlotte Blackwood katonatisztek voltak. A Naval Air Station Miramar bázis parancsnoka szerint megengedhetetlen két hivatásos katona szerelmi viszonya, pláne még egy filmben is ábrázolva. Így lett Charlie polgári tanácsadó a bázison, és máris legalizált lett a kapcsolat a minisztérium részéről.
Bár a Top Gun végső soron egy alig álcázott toborzófilm az amerikai légierő számára, azért láthatunk benne néhány valóban lélegzetelállító jelenetet, amelyben a pilóták vakmerő manővereket hajtanak végre. Nem véletlen, hogy Tony Scott rendezőt is sokkal inkább érdekelték a levegőben zajló akciójelenetek, mint a történet esetleges érzelmi vagy lélektani vonatkozásai. Jóval több időt szán az Iceman és Maverick közötti rivalizálásra és a szemkápráztató légi mutatványokra, mint a kiszámítható szerelmi szálra. Na és persze ne menjünk el szó nélkül a fülbemászó filmzene mellett se, elvégre a film a maga idejében Oscar-díjat is nyert a legjobb zene kategóriában a Take My Breath Away című betétdallal.
A hazafias tónus, a filmmel sztárrá váló Tom Cruise túljátszott menősége, a profi akciók, a jó zene és a fantasztikus fényképezés azonban bőven elég volt a sikerhez. A mozikban eleinte botladozó, de a negyedik hétre már szuperprodukcióvá váló Top Gun végül 356 millió dollárral zárt, ami igencsak jó teljesítmény a 15 milliós gyártási költséghez képest. A terv tökéletesen bevált és a haditengerészet is elégedett lehetett, ugyanis a film sikerének köszönhetően ötszörösére emelkedett a haditengerészet vadászpilóta-programjára jelentkezők száma. A fim helye épp ezért vitathatatlan a repülőgépes és (hideg)háborús mozik sorában. Sok fanatikus rajongó a filmnek köszönhetően láthatott először nyugati repülőtechnikát "élőben". A főszereplő F-14-es vadászgépek pedig legalább akkora sztárok lettek, mint maga Tom Cruise. Igaz, hogy a filmet nem dokumentum jellegű történelmi alkotásnak szánták, hanem egy szórakoztató popcorn mozinak, mégis a részletek pontos kidolgozása és a fantasztikusan látványos légi felvételek miatt klasszikus alkotás született. Nem beszélve arról, hogy Tom Cruise a Ray-Ban napszemüveggel, a felvarrókkal tűzdelt bőrdzsekivel és a Kawasaki GPZ 900R motorkerékpárjával ikonikus pilótaképet adott több generációnak is.
Érdekességek
- Maverick szerepére Patrick Swayze, Emilio Estevez, Nicolas Cage, John Cusack, Matthew Broderick, Sean Penn, Tom Hanks, Jim Carrey, Rob Lowe, Kevin Bacon, Eric Stoltz, Robert Downey Jr. és Charlie Sheen is esélyes volt. John Travolta is jelölt volt, de az ügynöke túl sokat kért, így a szerep végül Tom Cruise--nál kötött ki.
- Tom Cruise is nemet mondott elsőre, de Jerry Bruckheimer producer elintézte, hogy repülhessen egy F-14-es Tomcatban. A sztár annyira imádta az élményt, hogy a reptérről egyből egy fizetős telefonhoz rohant, felhívta a producert, és közölte vele, hogy meg akarja csinálni a filmet.
- Charlotte "Charlie" Blackwood szerepére Tatum O'Neal, Jodie Foster, Daryl Hannah, Diane Lane, Sarah Jessica Parker, Linda Hamilton, Brooke Shields és Debra Winger neve is szóba került, de a producerek egy relatíve ismeretlen arcot akartak, így esett a választás Kelly McGillisre, aki A kis szemtanúban (The Witness, 1985) lenyűgözte őket.
- A Paramount stúdió óránként 7800 dollárt fizetett az üzemanyag- és egyéb üzemeltetési költségekért, mivel a gépek a szokásos szolgálati idejükön kívül repültek. Azokat a színészeket, akik pilótát alakítanak, el is vitték egy körre az F-14 típusú vadászgépekkel. A színészek közül egyedül Anthony Edwards nem dobta ki a taccsot a vadászgépben az első repülés alatt. Tom Cruise háromszor is repült, a második és a harmadik körön már ő sem volt rosszul.
- A Maverick és Iceman közt érezhető feszültség annak is köszönhető, hogy Cruise és Kilmer a forgatás alatt szándékosan kerülték egymás társaságát.
- Az idősebb férfi, akivel Charlie randizik a tiszti klubban, Pete Pettigrew Topgun instruktor és nyugdíjaztott pilóta, aki a vietnami háborúban lelőtt egy MiG-et. A filmben technikai konzultánsként szerepelt, és Viper karakterét is róla mintázták.
- A rendező és a producerek sokszor vitáztak a tanácsadókkal a hitelesség ügyében. Az egyik ilyen eset a hangárban tartott eligazítás volt, a háttérben álló F-14-es gépekkel. A valóságban az eligazítások egy külön teremben voltak, hiszen a hangár erre teljesen alkalmatlan volt mind felszereltségben, mind pedig zaj tekintetében. Scott viszont ragaszkodott ehhez a helyszínhez, és igaza is lett, egy oktatóterem ugyanis nem adta volna meg a kellő hangulatot a jelenethez.
- Tom Cruise a film forgatása kedvéért tanult meg motorkerékpárt vezetni, ugyanis korábban nem is ült még motoron. A forgatás előtt elment egy kaliforniai motorkereskedésbe, ahol a parkolóban megtanították motorozni.
- A stáb néhány napot töltött a USS Enterprise repülőgép hordozón, ahol a fel- és leszállás közben filmezték a repülőgépeket. Tony Scott még több felvételt szeretett volna, de a hajónak teljesítenie kellett a kijelölt feladatát. A kapitány azt mondta, 25 ezer dolláros költséggel járna megfordulni, amire a rendező kiállított egy csekket.
- A haditengerészet csak két valódi rakéta kilövésére adott engedélyt a forgatás alatt. Ezeket könnyű felismerni, mert több szögből is bemutatják a kilövés pillanatát. A többi esetben miniatűr repülőket és rakétákat használtak. A trükkmesterek olyan jó munkát végeztek, hogy az illetékes minisztérium később vizsgálatot indított, hogy kiderítsék, nem lőttek-e ki a filmesek az engedélyezett kettőnél több éles rakétát.
- A tesztvetítésen a nézők keveselték a szerelmi szálat, ezért öt hónappal a forgatás lezárulása után a producerek visszahívták Tom Cruise-t és Kelly McGillist, hogy leforgassák a híres liftjelenetet, illetve egy szexjelenetet. Időközben azonban McGillis leadott 7 kilót és a haja is sötétebb volt, amit a liftben egy sapkával rejtettek el. Cruise pedig ekkor már A pénz színét (The Color of Money, 1986) forgatta, amelyben sokkal hosszabb volt a haja.
- Art Scholl kaszkadőrpilóta életét vesztette a forgatás közben, miután a repülője az óceánba zuhant. A baleset okára nem derült fény és se a holttestet, se a gépet nem találták meg. A filmet az ő emlékének ajánlották.
- A Take My Breath Away-hez külön castingon keresték a megfelelő énekesnőt. Martha Davis és Patty Smythe is esélyesek voltak, végül az a Terri Nunn lett a befutó a Berlin együttesből, aki utálta a szerelmes dalokat és balladát se énekelt még korábban. Végül azzal győzte meg a producereket, hogy ő nem szenvedélyesen énekelt, mint a többi jelölt, hanem tragikus hangnemben, mint egy végsőkig elkeseredett nő.
- Mivel Tom Cruise 8 centivel alacsonyabb, mint Kelly McGillis, ezért a közös jeleneteikben a színész magasított cowboycsizmát viselt, a színésznő pedig mezítláb volt. Az utolsó jelenetben, ahol Charlie és Maverick a kocsmában egymáshoz sétál, McGillis egy árokban áll, amit a technikusok ástak, hogy egy szintben legyen a színészek feje.
Vélemény
Nem is kezdhetném mással az 1986-os évet, mint az esztendő (és a 80-as évek) talán legismertebb alkotásával, a Top Gun-nal. Ha kamaszkoromban írtam volna a filmről kritikát, akkor szinte bizonyosan csak szuperlatívuszokban beszélnék róla, hiszen pont olyan dolgokról szólt, ami egy fiatalt meg tud érinteni. Ezzel szemben, ha már csak 15 évvel fiatalabban írok a filmről, akkor már nem lett volna ugyanaz a mindent elsöprő hatás, de még mindig szinte csak jókat írtam volna a filmről. Most pedig itt vagyok a negyvenes éveim elején és nem azt mondom, hogy negatívan nyilatkozok a filmről, de annyi bizonyos, hogy a gyerekkori rajongás már igencsak megkopott. Ugyanakkor ha épp olyan hangulatban talál meg, akkor még engem is tökéletesen képes lekötni.
Ha őszintén akarunk nyilatkozni a filmről, akkor tényleg nem tudunk mi sem (köztük én sem) mást mondani a filmről, mint azt, hogy Tony Scott műve valóban nem más, mint egy hosszúra nyújtott reklámfilm. Mindezért azonban egyáltalán nem érheti kritika sem az alkotókat, sem magát a rendezőt, mert valójában a céljuk is ez volt a filmmel, nem véletlen, hogy az addig reklámfilmek készítésével foglakozó rendezőt kérték fel a feladatra. A feladatot pedig tökéletesen teljesítette, a Top Gun ugyanis valójában nem is igazán a haditengerészet és a vadászpilóták, hanem egyenesen a menőség és a macsóság reklámozása. A vicc azonban az, hogy hiába van dolgunk egy tipikus hollywoodi közhelyhalommal, egy grandiózus erődemonstrációval, mindez nyakon öntve némi kötelező szerelmi szállal, no meg persze na megszokott melldöngető amerikai hazafiassággal, a végeredmény a maga szintjén mégis tökéletesen működik.
A történetre nem kell sok időt fecsérelni, mert valójában teljesen lényegtelen, Tony Scott ugyanis egyértelműen a látványra fókuszált, legyen szó akár az akciójelenetekről, akár a színészek megjelenéséről, minden kizárólagosan a külcsínről szól. Biztos sokaknak a Top Gun az első film, ami a néhány héttel ezelőtt elhunyt Val Kilmer kapcsán eszébe jut, pedig ha láttuk a filmet, akkor tudjuk, hogy a filmbéli szerepe valójában nem más, mint egy grandiózus fogpaszta reklám és a kidolgozott felsőtestének a mutogatása. Így jómagam biztosan nem ezzel a filmmel emlékeznék meg róla, mert ennél azért szerencsére jóval tehetségesebb volt. De a film nem róla szól, hanem a mára már Hollywood legnagyobb sztárjává vált Tom Cruise-ról, aki szintén nem nyújt egy mindent elsöprő alakítást, de a film sem erről szól. Én személy szerint sohasem sorolnám őt a legnagyobb színészek közé, azonban kétségtelen, hogy számos remek filmben játszott a későbbiekben. A hatalmas sikert és a világhírt is leginkább a becsvágyának és a karizmájának köszönheti, mint a kiemelkedő tehetségének.
A Top Gun helye annak ellenére is megkérdőjelezhetetlen a filmes listámon, hogy tényleg nem sokkal több, mint egy jól összevágott videoklip, ugyanis a popkultúrára gyakorolt hatása szinte felbecsülhetetlen. Alig volt olyan fiatal a 80-as években (hazánkban a 90-es években, mert hozzánk csak akkor ért el), akinek ne lett volna kitéve egy plakát a filmről a szobájában, ne akart volna egy Ray-Ban napszemüveget, nem szeretett volna azonnal motorra pattanni és elég csak egy pillanatra felcsendülnie a Take My Breath Away bármelyik részletének, mindenki rögtön tudja melyik filmről van szó. A film készítői pedig arról is gondoskodtak, hogy a mai generáció is átérezhesse azt az érzést, amit a korábbi generáció, ugyanis 2022-ben elkészült a film folytatása Top Gun: Maverick címen.
https://videa.hu/videok/film-animacio/topgun1986-film-animacio-kpJkOUtXAReQttZH
Ítélet: 10/7,5